Gaz Metal Ark Kaynağı

Gaz Metal Ark Kaynağı

Gaz metal ark kaynağı (GMAW) bazen metal inert gaz (MIG) kaynağı olarak adlandırılan yüksek hızlı, ekonomik bir süreçtir (Şekil 1). Gaz metal ark kaynağı işleminde ana metal ile kaynak için dolgu metali sağlayan sürekli olarak tedarik edilen bir sarf elektrotu arasına bir yay vurulur (2). Elektrot çıplaktır, kaplama veya çekirdek içermez. Erimiş metali atmosferin bileşenleri ile reaksiyona sokmaktan korumak için genellikle aşağıdakilerin bir karışımını içeren harici bir gazla sağlanır: helyum, argon veya karbon dioksit. Bu işlemle kaynak yapılırken önemli miktarda duman üretilebilir. GMAW sırasında üretilen dumanın çoğu, baz metalden değil elektrot tüketiminden elde edilir.

Gaz metal ark kaynağı

Metal atıl gaz (MIG) kaynağı olarak da adlandırılan gaz metal ark kaynağı (GMAW), metali eritmek için ısının, bir sarf elektrot ile metal arasındaki bir elektrik arkı tarafından üretildiği bir ark kaynağı işlemidir. Elektrot, sürekli olarak ark boyunca kaynak havuzuna beslenen katı bir tel olup, sonuçta kaynaktaki dolgu metali haline gelir. Tel tipi, kaynak metal mukavemetiyle ana metal mukavemetine uyacak şekilde seçilir. Helyum ve argon gibi inert gazların bir karışımı, kaynağa bitişik ark, kaynak havuzu, elektrot ve ana metali atmosferle etkileşime girmekten korumak ve korumak için kaynak alanına akar. Kabul edilebilir kaynaklar üretmek için kontrol edilen kaynak parametreleri ark akımı, ark gerilimi, tel besleme hızı, elektrot hareket hızı, akım yoğunluğu ve ön ısıtma sıcaklığıdır. Ön ısıtma, kaynak öncesi eklemi çevreleyen bölgedeki ana metalin ısıtılmasını içerir ve genellikle kalan büzülme gerilmelerini azaltmak ve kaynak bölgesindeki çatlamaya karşı direnci arttırmak için kullanılır.

Gaz metal ark kaynağı

Metal atıl gaz kaynağı (MIG) olarak da bilinen gaz metal ark kaynağı (GMAW), Şekil ve Şekil 2’de şematik olarak gösterildiği gibi ark ve kaynak havuzunu korumak için inert bir koruyucu gaz ile hem elektrot hem de dolgu metali olarak sürekli bir sarf malzemesi katı tel kullanır. 20.10. GMAW’ın avantajları arasında yüksek kaynak hızları, mükemmel oksit filminin çıkarılması ve her pozisyonda kaynak yapabilme bulunmaktadır. Bu özellikler onu alüminyumun birleştirilmesi için en yaygın kullanılan manuel ark kaynağı işlemi yapar (Mathers, 2002, s. 116). Kullanılan koruyucu gazlar argon, helyum veya ikisinin kombinasyonlarıdır. Argon en yaygın olarak kullanılır ve pürüzsüz, sessiz ve kararlı bir ark üretir. Bununla birlikte, argon düşük ısı girişlerine ve düşük kaynak hızlarına neden olur. Helyum, ark voltajını argon ile karşılaştırıldığında ~% 20 arttırır, bu da daha sıcak bir ark, artan penetrasyon ve daha geniş kaynak boncuğu ile sonuçlanır. Artan ısı girişi, argon kalkanı ile benzer bir derz üzerinde elde edilen değerin üç katı kadar daha yüksek kaynak hızları sağlar (Mathers, 2002, s. 130).

Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
14
Kategori:
TEKNOLOJİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir